Titus Zeman na Putovnom tábore

13.07.2017 09:43

Prvý júlový týždeň v Dolnom Kubíne patril putovnému tábora alias puťáku, ktorý privítal 120 účastníkov. Témou bol budúci slovenský blahoslavený salezián don Títus Zeman. Jeho postava sa však nedala oddeliť od totalitného režimu, v ktorom žil. Počas týždňa sme putovali aj na Roháčske plesá, do zubereckého skanzenu, na Donovaly a Staré hory či neďalekého Žaškova.

V prvý deň tábora sme sa preniesli do rokov 1947-49. Cestou po Roháčskych plesách sme spoznávali prvé sestry saleziánky v  Dolného Kubína, život mladého Títusa a poobede aj komunistickú propagandu rodiacej sa vládnej strany.

Druhý deň sme vo veľkom štýle po byrokratickom vybavovaní legitimácií privítali nielen predsedu KSČ s jeho sprievodom, ale aj synovca don Titusa Zemana. Počas pútavej besedy po sv. omši  nám predstavil život aj utrpenie počas väzenia. V tento deň  sa začínala organizovať podzemná cirkev. Nakoľko v dnešný deň prebehla aj Barbarská noc, rehoľníci a kňazi pôsobia medzi deťmi už len v civile a tajnosti.

Tretí deň vládnuca strana  zorganizovala veľkolepé oslavy 1.mája sviatku práce. Oslavovalo sa ako inak – PRÁCOU. Po 1.májovom sprievode a príhovore predsedu KSČ sa súdruhovia a súdružky presunuli zo zubereckého amfiteátra do skanzenu, kde ich čakala sv. omša a kreatívne tvorivé dielne. Príslušníci ŠTB mali dnes plné ruky práce nakoľko podzemná cirkev na čele s Títusom Zemanom pracovala na plne obrátky. Aj preto po veľkolepej spartakiáde a iskričkovskom sľube boli na výstrahu pomúčení všetci podozriví z protištátnej činnosti.

Štvrtý deň sme absolvovali s don Títusom nebezpečnú výpravu do zahraničia za hustého dažďa. Vystrojení pršiplášťmi a ochranou Panny Márie Pomocnice sme zo Žaškova putovali cez Oravskú Porubu až do Kubína. Počas výpravy však príslušníci ŠTB spozorovali náš presun k hraniciam a zajali don Títusa spolu s ostatnými členmi výpravy. Po krutom vypočúvaní a mučení,  bol vynesený rozsudok za vlastizradu a špionáž – 25 rokov väzenia.

V posledný deň putovného tábora to medzi Donovalmi a Starými Horami priam vrelo. Podzemná Cirkev v prísnej tajnosti pozývala všetkých katolíkov na pokojnú sviečkovú manifestáciu, kým komunistická strana horlivo „normalizovala“ pionierskými songami a internacionálou. Na pravé poludnie sa napriek výstrahám, či vodným delám veriaci zhromaždili a pokojne demonštrovali s horiacimi sviečkami v rukách – tak ako v novembri 1989. Popoludní si „vyštrngali“ slobodu vierovyznania, možnosť študovať a vychovávať rodiny vo viere. A tak posledné metre na Staré Hory boli doslova púťou k Panne Márií – s vďakou za vydobytú slobodu ale aj s prosbou, aby sme ju vedeli žiť v našich rodinách aj po 28 rokoch.

Záver týždňa patril animátorom. Ako poďakovanie za odmakaný týždeň s deckami sme ich pozvali do Tricklandie v Starom Smokovci. Nechýbala ani sv. omša u saleziánov v Poprade, pizza a krásne veselé spoločenstvo.